| Brand: | Huawei |
| Model: | Honor Play 3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.39 inches |
| Resolution: | 720 x 1560 pixels |
| Technology: | 6.39 inches |
| Main Specs: | 48 MP (wide) + 8 MP (ultrawide) + 2 MP depth sensor |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0 |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | Hisilicon Kirin 710F Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 + 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-G51 MP4 |
| Ram: | 4 GB, 6 GB |
| Storage: | 64 GB, 128 GB |
| Expandable: | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie), EMUI 9.1 |
| Os Version: | 9.0 |
| Dimensions: | 158.9 x 76.1 x 8.1 mm (6.26 x 3.00 x 0.32 in) |
| Weight: | 176 Grams (with Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Usb: | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |