| Brand: | Huawei |
| Model: | Huawei Honor Play |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.3-inches FHD+ |
| Resolution: | 2340 x 1080 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | Screen (Size & Type): 6.3 inches IPS |
| Main Specs: | Camera Overview: 16 MP + 2 MP / 16 MP |
| Main Video: | 2160@60fps |
| Selfie Specs: | 16 Megapixels f/2.0 Aperture, Face Recognition, 1080P |
| Capacity: | 3750 mAh |
| Cpu: | Processor (Clock): Octa-Core 4x 2.36 GHz ARM Cortex-A73 + 4x 1.84 GHz ARM Cortex-A53 |
| Gpu: | ARM Mali G72 MP12, 767 MHz, 12-Cores GPU |
| Ram: | Memory: 4GB/6GB, LPDDR4x, 1833MHz |
| Storage: | Internal Storage: 64GB |
| Expandable: | External Memory Support up to 256GB |
| Os: | Android 8.1 Oreo (EMUI 8.2) OS |
| Os Version: | 8.1 |
| Dimensions: | 74.3 mm x 157.9 mm x 7.5 mm |
| Weight: | 176 Grams (with Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Hybrid Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM/microSD) Dual Standby) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, 802.11n 5GHz, Dual-Band, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Hotspot, 2x2 MiMO |
| Usb: | 2.0 USB Type-C with OTG, Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity, Light, Accelerometer, Gyroscope, Compass, Fingerprint Scanner (Rear Mounted), Barometer, Hall |