| Brand: | Huawei |
| Model: | Huawei Honor Note 8 |
| Type: | Smartphone |
| Size: | 6.6 inch |
| Resolution: | 2560x1440 |
| Technology: | 6.6 inch 2.5D Arc AMOLED screen |
| Main Specs: | Back cameras 13.0MP with AF and flashlight + front camera 8.0MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 8.0MP |
| Chipset: | Kirin 955 Octa Core |
| Gpu: | Mali T880 |
| Ram: | 4GB RAM |
| Storage: | 128GB ROM |
| Expandable: | Dual SIM,Dual Standby |
| Os: | Huawei Honor Note 8 |
| Os Version: | 8 |
| Dimensions: | 17.88 x 9.09 x 0.72 cm |
| Weight: | 219g |
| Sim: | Nano SIM (Dual Nano SIM Card) |
| Wifi: | 802.11a/b/g/n/ac wireless internet |
| Usb: | Type-C, USB2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Sensors: | Ambient Light Sensor,E-Compass,Gravity Sensor,Hall Sensor,Proximity Sensor |