| Brand: | Huawei |
| Model: | Huawei Honor Note 10 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.95 in (inches) |
| Resolution: | 1440 x 3120 pixels |
| Technology: | 6.95 in |
| Main Specs: | 4608 x 3456 pixels, 3840 x 2160 pixels, 30 fps |
| Main Video: | 3840 x 2160 pixels |
| Selfie Specs: | 12.98 MP (megapixels) |
| Capacity: | 4900 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | 4x 2.36 GHz ARM Cortex-A73, 4x 1.84 GHz ARM Cortex-A53, Cores: 8 |
| Gpu: | ARM Mali-G72 MP12, 767 MHz, Cores: 12 |
| Ram: | 6 GB, 533 MHz |
| Storage: | 64 GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 8.1 Oreo Go Edition |
| Os Version: | 8.1 |
| Dimensions: | 85 x 177 x 7.65 mm |
| Weight: | 230 g |
| Sim: | Micro SIM |
| Wifi: | a, b, g, n, n 5GHz, ac, Dual band, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Usb: | 2.0, USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Light Accelerometer Compass Gyroscope Fingerprint |