| Brand: | Huawei |
| Model: | Huawei Honor Magic |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.09 inches |
| Resolution: | 1440 x 2560 pixels |
| Technology: | 5.09 inches |
| Main Specs: | Dual 12 MP, f/2.2 + 8 MP, f/2.0 |
| Main Video: | 1080p @ 30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, 1080p |
| Chipset: | Kirin 950 |
| Gpu: | Mali-T880 MP4 |
| Ram: | 4 GB |
| Storage: | 64 GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Os Version: | 6.0 |
| Dimensions: | 146.1 x 69.9 x 7.8 mm |
| Weight: | 145 g |
| Sim: | Nano SIM (Yes) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct |
| Usb: | Type-C 1.0 Reversible Connector, USB On-The-Go |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |