| Brand: | Huawei |
| Model: | Huawei Honor Holly 3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.5 inches |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels |
| Technology: | 5.5 inches |
| Main Specs: | 13 MP + 8 MP |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, 1/4" sensor size, 1.12 µm pixel size |
| Cpu: | Octa-core HiSilicon Kirin 620 |
| Gpu: | Mali-450MP4 |
| Ram: | 2 GB |
| Storage: | 16 GB |
| Expandable: | up to 128 GB |
| Os: | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Os Version: | 6.0 |
| Dimensions: | 154.3 x 77.1 x 8.5 mm |
| Weight: | 168 g |
| Sim: | Standard SIM (Yes) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiFi Direct |
| Usb: | version 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |