| Brand: | Huawei |
| Model: | Honor 9X Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.59 inches |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels |
| Technology: | 6.59 inches |
| Main Specs: | 48 MP (1080p) + 8 MP (ultrawide) + 2 MP (depth sensor) |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | Motorized pop-up 16 MP, f/2.0 |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | HiSilicon Kirin 810 (7 nm) |
| Gpu: | Mali-G52 |
| Ram: | 8 GB RAM |
| Storage: | 128/256 GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 9.0 (Pie) |
| Os Version: | 9.0 |
| Dimensions: | 163.1 x 77.2 x 8.8 mm (6.42 x 3.04 x 0.35 in) |
| Weight: | 206 Grams (with Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Usb: | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |