| Brand: | Huawei |
| Model: | Honor 9X Lite |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.57 inches |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels |
| Technology: | 6.5 inches |
| Main Specs: | 48 MP + 2 MP |
| Main Video: | 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | 16 MP (wide) |
| Capacity: | 4100 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | HiSilicon Kirin 710 |
| Gpu: | Mali-G76 MP16 |
| Ram: | 4 GB |
| Storage: | 128 GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 10.0 + Magic UI 3 |
| Os Version: | 10.0 |
| Dimensions: | 162.7 x 75.8 x 8.8 mm |
| Weight: | 206 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Usb: | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Usd: | $217.00 |