| Brand: | Huawei |
| Model: | Honor 9S |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 5.45 inches |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels |
| Technology: | 5.45 inches |
| Main Specs: | 8 MP (wide) |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Capacity: | 3020 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6762R Helio P22 |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 2 GB |
| Storage: | 32 GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 10 + Magic UI 3.1, no Google Play Services |
| Os Version: | 10 |
| Dimensions: | 146.5 x 70.9 x 8.4 mm |
| Weight: | 144 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Usd: | $98.00 |