| Brand: | Huawei |
| Model: | Huawei Honor 9i |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.84 inches FHD |
| Resolution: | 2280 x 1080 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | Screen (Size & Type): 5.84 inches IPS FHD Display |
| Main Specs: | Camera Overview: 13MP+2MP / 16MP+2MP |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 Megapixels + 2 Megapixels with 2.0um Pixel Size, F2.0 Aperture |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Cpu: | Processor (Clock): Octa-core 4x2.36 GHz ARM Cortex-A53 + 4x1.7GHz ARM Cortex-A53 |
| Gpu: | ARM Mali-T830 MP2, 2-Cores |
| Ram: | Memory: 4GB, 933 MHz |
| Storage: | Internal Storage: 32GB/64GB/128GB |
| Expandable: | External Memory Support Up to 256GB using microSD card |
| Os: | Android 8.0 Oreo |
| Os Version: | 8.0 |
| Dimensions: | 149.2 mm x 71.8 mm x 7.7 mm |
| Weight: | 152 Grams (With Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Hybrid Dual SIM (Nano + Nano/microSD) (Optional Single Sim)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Display, Wi-Fi Hotspot |
| Usb: | Micro USBv2.0 With Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor, Accelerometer, Compass, Ambient Light, Fingerprint |