| Brand: | Huawei |
| Model: | Honor 9C |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.39 inches |
| Resolution: | 720 x 1560 pixels |
| Technology: | 6.39 inches |
| Main Specs: | Triple Camera |
| Main Video: | 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | 8 MP (wide) |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | HiSilicon Kirin 710A |
| Gpu: | Mali-G51 MP4 |
| Ram: | 4 GB |
| Storage: | 64 GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 10 + EMUI 10.1, no Google Play Services |
| Os Version: | 10 |
| Dimensions: | 159.8 x 76.1 x 8.1 mm |
| Weight: | 176 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Usd: | $175.00 |