| Brand: | Huawei |
| Model: | Honor 8x |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.5 inches FHD+ |
| Resolution: | 2340 x 1080 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | 6.5 inches |
| Main Specs: | 20 Megapixels + 2 Megapixel | 16 Megapixels + 2 Megapixel |
| Main Video: | 2160p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 Megapixels + 2 Megapixel with F2.0 Aperture, CMOS BSI Sensor |
| Capacity: | 3750 mAh |
| Chipset: | Huawei HiSilicon Kirin 710, 64-bit Processor |
| Gpu: | ARM Mali-G51 MP4 4 Cores, 767 MHz |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 8.1 Oreo |
| Os Version: | 8.1 |
| Dimensions: | 76.59 mm x 160.4 mm x 7.8 mm |
| Weight: | 175 Grams (With Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Hotspot, 2x2 MiMO |
| Usb: | Micro USB V2.0 with Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor Accelerometer Compass Ambient Light Fingerprint Gyroscope |
| Usd: | $189.00 |