| Brand: | Huawei |
| Model: | Huawei Honor 8S |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 5.7 in (inches) |
| Resolution: | 720 x 1520 pixels |
| Technology: | 5.71 in |
| Main Specs: | 4160 x 3120 pixels, 1920 x 1080 pixels, 60 fps |
| Main Video: | 1920 x 1080 pixels |
| Selfie Specs: | 4.92 MP (megapixels) |
| Capacity: | 3020 mAh |
| Chipset: | MediaTek Helio A22 (MT6761) |
| Gpu: | PowerVR GE8300 |
| Ram: | 2 GB, 3 GB |
| Storage: | 32 GB, 64 GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 9.0 Pie |
| Os Version: | 9.0 |
| Weight: | Grams (with Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Nano-SIM, Nano-SIM / NMSD) |
| Wifi: | b, g, n, n 5GHz, Dual band, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Usb: | 2.0, Micro USB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Light Accelerometer |