| Brand: | Huawei |
| Model: | Huawei Honor 8C |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.26 inches |
| Resolution: | 720 x 1520 pixels |
| Technology: | 6.26 inches |
| Main Specs: | 4160 x 3120 pixels, 1920 x 1080 pixels, 30 fps |
| Main Video: | 1920 x 1080 pixels |
| Selfie Specs: | 7.99 MP (megapixels) |
| Capacity: | 3900 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | ARM Cortex-A53, 1800 MHz, Cores: 8 |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 506 |
| Ram: | 4 GB, 933 MHz |
| Storage: | 32 GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 8.1 Oreo |
| Os Version: | 8.1 |
| Dimensions: | 158.72*75.94*7.98mm |
| Weight: | 167.2g |
| Sim: | Nano SIM (Dual SIM (Nano + Nano)) |
| Wifi: | a, b, g, n, n 5GHz, ac, Dual band, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Usb: | 2.0, Micro USB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Light Accelerometer Compass Gyroscope Fingerprint |