| Brand: | Huawei |
| Model: | Huawei Honor 8A |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.1 in (inches) |
| Resolution: | 720 x 1560 pixels |
| Technology: | 6.1 in |
| Main Specs: | 4160 x 3120 pixels, 1920 x 1080 pixels, 30 fps |
| Main Video: | 1920 x 1080 pixels |
| Selfie Specs: | 7.99 MP (megapixels) |
| Capacity: | 3020 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | 4x 2.3 GHz ARM Cortex-A53, 4x 1.8 GHz ARM Cortex-A53, Cores: 8 |
| Gpu: | PowerVR GE8320, 680 MHz |
| Ram: | 3 GB, 933 MHz |
| Storage: | 32 GB, 64 GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 9.0 Pie |
| Os Version: | 9.0 |
| Dimensions: | 73.5 x 156.3 x 8 mm |
| Weight: | 150 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Nano-SIM, Nano-SIM / NMSD) |
| Wifi: | b, g, n, n 5GHz, Dual band, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Usb: | 2.0, Micro USB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Light Accelerometer Compass |