| Brand: | HUAWEI |
| Model: | Honor 8 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Display | |
| Size: | 5.7" |
| Resolution: | 1440 x 2560 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 11 MP |
| Selfie Specs: | 7 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 4000.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Huawei HiSilicon KIRIN 960 |
| Gpu: | ARM Mali-G71 MP8 |
| Memory | |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 64GB |
| Os: | Android 7.0 Nougat, Android 8.0 Oreo |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 6.97 mm |
| Weight: | 184 g |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim / microSD |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 4.2 |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, Gyroscope, Compass, GPS |
| Colors: | Champagne, Blue, Black |