| Brand: | Huawei |
| Model: | Huawei Honor 7s |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.45 inches HD |
| Resolution: | 1440x720 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | Screen (Size & Type): 5.45 inches HD+ IPS Display |
| Main Specs: | Camera Overview: 13MP / 5MP |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 Megapixels with Aperture F2.2, Face Recognition |
| Capacity: | 3020 mAh |
| Cpu: | Processor (Clock): Quad-Core 1.5GHz ARM Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR GE8100, 570 MHz |
| Ram: | Memory: 2GB, 667MHz |
| Storage: | Internal Storage: 16GB |
| Expandable: | External Memory Support up to 128GB |
| Os: | Android 8.1 Oreo |
| Os Version: | 8.1 |
| Dimensions: | 146.5 mm x 70.9 mm x 8.3 mm |
| Weight: | 142 Grams (With Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Dual SIM (Nano + Nano), Dual Standby) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Usb: | Micro USBv2.0 with Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Accelerometer, Proximity sensor, Light sensor |