| Brand: | HUAWEI |
| Model: | Honor 7i |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Display | |
| Size: | 5.2" |
| Resolution: | 1080 x 1920 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 12 MP |
| Selfie Specs: | 13 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 3090.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 616 MSM8939v2 |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 405 |
| Memory | |
| Ram: | 2GB / 3GB |
| Storage: | 16GB / 32GB |
| Os: | Android 5.1 Lollipop |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 7.8 mm |
| Weight: | 160 g |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim / microSD |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, Compass, GPS |
| Colors: | White |