| Brand: | Huawei |
| Model: | Honor 7C |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.99 inches, 92.6 cm2 (~76.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio |
| Technology: | 5.99 inches |
| Main Specs: | 13 MP + 2 MP | 8 MP |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, LED flash |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 |
| Gpu: | Adreno 506 |
| Ram: | 3GB/4GB |
| Storage: | 32GB / 64GB |
| Expandable: | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Os: | Android 8.0 (Oreo) |
| Os Version: | 8.0 |
| Dimensions: | 158.3 x 76.7 x 7.8 mm (6.23 x 3.02 x 0.31 in) |
| Weight: | 164 g (5.78 oz) |
| Sim: | Nano SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |