| Brand: | Huawei |
| Model: | Honor 7A Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.7 inches |
| Resolution: | 1440 x 720 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | 5.7 inches |
| Main Specs: | 13MP | 8MP |
| Main Video: | 1080p@30fps, 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 Megapixel Front Camera |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 430 MSM8937 |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 505 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 8.0 Oreo |
| Os Version: | 8.0 |
| Dimensions: | 73 mm x 152.4 mm x 7.8 mm (LxWxH) |
| Weight: | 150 Grams (With Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Nano + Nano) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Hotspot |
| Usb: | Micro USB v2.0 With Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor Fingerprint Scanner Accelerometer Ambient Light Compass |