| Brand: | Huawei |
| Model: | Huawei Honor 7A |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.7 inches |
| Resolution: | 1440 x 720 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | Screen (Size & Type): 5.7 inches HD+ display |
| Main Specs: | Camera Overview: 13 MP + 2 MP / 8 MP |
| Main Video: | 1080p@30fps, 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 Megapixel with F2.0 Aperture, Face recognition |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Cpu: | Processor (Clock): Octa-Core (Quad Core 1.4GHz ARM Cortex-A53, Quad Core 1.1GHz ARM Cortex A-53) |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 505 |
| Ram: | Memory: 3GB, 800 MHz |
| Storage: | Internal Storage: 32GB |
| Expandable: | External Memory Support up to 256GB |
| Os: | Android 8.0 Oreo |
| Os Version: | 8.0 |
| Dimensions: | 73.7 mm x 152.4 mm x 7.8 mm |
| Weight: | 150 Grams (With Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Hybrid Dual SIM (Nano + Nano/microSD)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, 802.11 n 5GHz, Dual-Band, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Hotspot |
| Usb: | Micro USB v2.0 With OTG, Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor, Accelerometer, Fingerprint, Ambient Light, Compass |