| Brand: | HUAWEI |
| Model: | Honor 6C Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Display | |
| Size: | 5.2" |
| Resolution: | 720 x 1280 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 12 MP |
| Selfie Specs: | 7 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 3000.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | MediaTek MT6750 |
| Gpu: | ARM Mali-T860 MP2 |
| Memory | |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Os: | Android 7.0 Nougat |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 7.65 mm |
| Weight: | 145 g |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim / microSD |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 4.2 |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, Compass, GPS |
| Colors: | Black, Blue, Gold |