| Brand: | HUAWEI |
| Model: | Honor 6 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Display | |
| Size: | 5" |
| Resolution: | 1080 x 1920 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 13 MP |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 3100.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | HiSilicon Kirin 920 |
| Memory | |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Os: | Android 4.4 KitKat |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 7.5 mm |
| Weight: | 135 g |
| Sim: | Micro Sim |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Nfc: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, GPS |