| Brand: | Huawei |
| Model: | Honor 5C |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.2 inch |
| Resolution: | 1920 x 1080 (FHD) |
| Technology: | 5.2 inch |
| Main Specs: | 13 MP (Rear) + 8 MP (Front) |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0 |
| Chipset: | Kirin 650 |
| Gpu: | Mali-T830MP2 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | Yes (up to 256GB) |
| Os: | Honor 5C |
| Os Version: | 5 |
| Dimensions: | 147.1 x 73.8 x 8.3 mm |
| Weight: | 156g |
| Sim: | Nano SIM (Yes (With Hybrid MicroSD Expansion)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Single Band |
| Usb: | MicroUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, Proximity Sensor, E-Compass, Ambient Light |