| Brand: | Huawei |
| Model: | Huawei Honor 5A |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Display | |
| Size: | 5.0 inches |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels |
| Technology: | 5.0 inch |
| Camera | |
| Main Specs: | 13 MP (Rear) + 5 MP (Front) |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, LED flash |
| Processor | |
| Chipset: | MT6735P |
| Gpu: | Mali-T720MP2 |
| Memory | |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | up to 128 GB |
| Os: | Android 5.1 (Lollipop) |
| Os Version: | 5.1 |
| Body | |
| Dimensions: | 144.2 x 72.5 x 9 mm |
| Weight: | 140 g |
| Sim: | Micro SIM (Yes) |
| Connectivity | |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Usb: | version 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |