| Brand: | Huawei |
| Model: | Honor 20S |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.26 inches |
| Resolution: | FHD+ 2340×1080 pixels |
| Technology: | 6.26 inches |
| Main Specs: | 48 MP (wide) + 8 MP (ultrawide) + 2 MP depth sensor |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.0, 0.8µm |
| Capacity: | 3750 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | HiSilicon Kirin 810 Octa-core (2x2.27 GHz Cortex-A76 + 6x1.88 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G52 MP6 |
| Ram: | 6 GB, 8 GB |
| Storage: | 128 GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 9.0 (Pie); Magic 2.1 |
| Os Version: | 9.0 |
| Dimensions: | 154.3 x 74 x 7.9 mm (6.07 x 2.91 x 0.31 in) |
| Weight: | 172 Grams (With Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Usb: | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |