| Brand: | Huawei |
| Model: | Huawei Honor 20 Lite |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.21 in (inches) |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels |
| Technology: | 6.21 in |
| Main Specs: | 5632 x 4224 pixels, 1920 x 1080 pixels, 60 fps |
| Main Video: | 1920 x 1080 pixels |
| Selfie Specs: | 31.96 MP (megapixels) |
| Capacity: | 3400 mAh |
| Chipset: | Huawei HiSilicon KIRIN 710 |
| Gpu: | ARM Mali-G51 MP4, 1000 MHz, Cores: 4 |
| Ram: | 4 GB |
| Storage: | 128 GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 9.0 Pie |
| Os Version: | 9.0 |
| Dimensions: | 73.64 x 154.8 x 7.95 mm |
| Weight: | 164 Grams (With Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Nano-SIM, Nano-SIM / NMSD) |
| Wifi: | b, g, n, n 5GHz, Dual band, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Usb: | 2.0, Micro USB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Light Accelerometer Compass Fingerprint Hall |