| Brand: | Huawei |
| Model: | Huawei Honor 20 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.1 inches FHD+ |
| Resolution: | 1080 x 2310 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | Screen size 6.1 inches AMOLED Display FHD+ (1080 x 2340 Pixels) Resolution |
| Main Specs: | Triple 48MP +20MP + 8MP camera with Dual-LED and AF Rear Camera | 32 Megapixel f/2.0 Front camera |
| Main Video: | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 720p@960fps |
| Selfie Specs: | 32 Megapixels with F2.0 Aperture, CMOS BSI Sensor |
| Capacity: | 3650 mAh |
| Chipset: | Huawei HiSilicon Kirin 980 |
| Gpu: | ARM Mali-G76 MP10, 720 MHz, 10 Cores |
| Ram: | 6GB/8GB LPDDR4X |
| Storage: | 128GB/256GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 9.0 Pie |
| Os Version: | 9.0 |
| Dimensions: | 73.5 x 156.28 x 8 mm |
| Weight: | 182 Grams (With Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Nano-SIM, Nano-SIM / NMSD) |
| Wifi: | b, g, n, n 5GHz, Dual band, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Usb: | 2.0, Micro USB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Light Accelerometer Compass Fingerprint |