| Brand: | Huawei |
| Model: | Huawei Honor 10 Lite |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.84 in (inches) |
| Resolution: | 1080 x 2280 pixels |
| Technology: | 5.84 in |
| Main Specs: | 4160 x 3120 pixels, 1920 x 1080 pixels, 30 fps |
| Main Video: | 1920 x 1080 pixels |
| Selfie Specs: | 15.93 MP (megapixels) |
| Capacity: | 2900 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | 4x 2.2 GHz ARM Cortex-A73, 4x 1.7 GHz ARM Cortex-A53, Cores: 8 |
| Gpu: | ARM Mali-G51 MP4, 1000 MHz, Cores: 4 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64 GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 9.0 Pie |
| Os Version: | 9.0 |
| Dimensions: | 71.8 x 149.2 x 7.7 mm |
| Weight: | 152 g |
| Sim: | Nano SIM (Nano-SIM, Nano-SIM / microSD) |
| Wifi: | b, g, n, n 5GHz, Dual band, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Usb: | 2.0, Micro USB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Light Accelerometer Compass Gyroscope Fingerprint Hall |