| Brand: | Huawei |
| Model: | G7002 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2010 |
| Display | |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 98.4 x 51.3 x 13.6 mm (3.87 x 2.02 x 0.54 in) |
| Weight: | 95 g (3.35 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |
| Price | |
| Usd: | ~54 USD |