| Brand: | Huawei |
| Model: | G6150 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Display | |
| Size: | 2.41 inches, 18.0 cm2 |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~166 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 113 x 59 x 9.9 mm (4.45 x 2.32 x 0.39 in) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver, Red, Blue, Green, White |
| Price | |
| Usd: | ~119 USD |