| Brand: | Huawei |
| Model: | G6005 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2012 |
| Display | |
| Size: | 1.8 inches, 10.2 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 600 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 108 x 59 x 12 mm (4.25 x 2.32 x 0.47 in) |
| Weight: | 95 g (3.35 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |