| Brand: | Huawei |
| Model: | G5520 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Display | |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | 320p |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 320p |
| Battery | |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 115.8 x 49.2 x 12.7 mm (4.56 x 1.94 x 0.5 in) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, White |
| Price | |
| Usd: | ~54 USD |