| Brand: | Huawei |
| Model: | G3621L |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2013 |
| Display | |
| Size: | 1.8 inches, 10.2 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 600 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Mediatek MT6250M |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 109 x 45 x 13.5 mm (4.29 x 1.77 x 0.53 in) |
| Weight: | 80 g (2.82 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Red |
| Price | |
| Usd: | ~22 USD |