| Brand: | Huawei |
| Model: | G10 |
| Type: | Smartphone |
| Size: | 5.9 inches, 96.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~373 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 16 MP, f/2.2, 27mm (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP 5 MP, depth sensor |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3340 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Kirin 659 (16 nm) |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 7.1 (Nougat), EMUI 5.1 |
| Dimensions: | 156.2 x 75.2 x 7.5 mm (6.15 x 2.96 x 0.30 in) |
| Weight: | 164 g (5.78 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | White/Gold, Black |