| Brand: | Huawei |
| Model: | Fit |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 1.04 inches |
| Resolution: | 208 x 208 pixels (~200 ppi density) |
| Technology: | Monochrome graphic |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | No |
| Capacity: | 80 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | No |
| Os: | Proprietary OS |
| Dimensions: | 39.4 x 39.4 x 11.2 mm (1.55 x 1.55 x 0.44 in) |
| Weight: | 35 g (1.23 oz) |
| Build: | 50m water resistant IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Compatible with standard 18mm and 20mm straps |
| Sim: | No |
| Water Resistant: | Yes |
| Bluetooth: | 4.2, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, heart rate |
| Colors: | Titanium Gray, Moonlight Silver, Orange |
| Usd: | ~216 USD |