| Brand: | Huawei |
| Model: | Enjoy Tablet 2 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP, f/2.2, PDAF |
| Main Features: | HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP, f/2.4 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5100 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Kirin 710A (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-G51 MP4 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 10, EMUI 10.1, no Google Play Services |
| Dimensions: | 240.2 x 159 x 7.9 mm (9.46 x 6.26 x 0.31 in) |
| Weight: | 450 g (0.99 lb) |
| Build: | Stylus support |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Gold, Dark Blue |
| Usd: | ~216 USD |