| Brand: | Huawei |
| Model: | Huawei Enjoy 8e |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.7 inches HD+ |
| Resolution: | 1440 x 720 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | Screen (Size & Type): 5.7 inches IPS |
| Main Specs: | Camera Overview: 13 MP + 2 MP / 5 MP |
| Main Video: | 1080p@30fps, 720P@30fps |
| Selfie Specs: | 5 Megapixels |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Cpu: | Processor (Clock): 4x 1.4 GHz ARM Cortex-A53, 4x 1.1 GHz ARM Cortex-A53 |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 505 GPU |
| Ram: | Memory: 3GB 800MHz, LPDDR3 |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | External Memory Support Up to 128GB |
| Os: | Android 8.0 Oreo |
| Os Version: | 8.0 |
| Dimensions: | 152.4 mm x 73 mm x 7.8 mm |
| Weight: | 150 Grams (with Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM/microSD), Dual Standby) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Usb: | Micro USB v2.0 with Charging and Mass Storage |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity, Compass, Fingerprint Scanner (Rear Mounted), Accelerometer |