| Brand: | Huawei |
| Model: | Enjoy 8 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.99 inches HD+ |
| Resolution: | 1440 x 720 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | 5.99-inches IPS |
| Main Specs: | 20 Megapixels + 13 Megapixels | 8 Megapixels |
| Main Video: | 1080p@30fps, 720P@30fps |
| Selfie Specs: | 8 Megapixels |
| Capacity: | 2900 mAh |
| Chipset: | Huawei HiSilicon Kirin, 64-bit Processor |
| Gpu: | Mali GPU |
| Ram: | 3GB/4GB LPDDR3, 666MHz |
| Storage: | 32GB/64GB External Memory Support Up to 256GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 8.0 Oreo OS |
| Os Version: | 8.0 |
| Dimensions: | 6.23 in x 3.02 in x 0.31 in |
| Weight: | 155 Grams (with Battery) |
| Sim: | Standard SIM (Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM), Dual Standby) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Usb: | Micro USB v2.0 with Charging and Mass Storage |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor Accelerometer Compass Fingerprint Sensor (Rear Mounted) |