| Brand: | Huawei |
| Model: | Enjoy 7s |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.65 inches |
| Resolution: | 2160 x 1080 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | 5.65 inches FHD+ IPS |
| Main Specs: | 13MP+2MP / 8MP |
| Main Video: | 1080p@30fps, 720p@60fps |
| Selfie Specs: | 8MP Front camera |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Cpu: | Octa-core (4x2.36 GHz |
| Gpu: | ARM Mali-T830 MP2, 2-Cores |
| Ram: | 3GB/4GB, 933 MHz |
| Storage: | 32GB/64GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 8.0 Oreo with Emotion UI |
| Os Version: | 8.0 |
| Dimensions: | 150.1 mm x 72.1 mm x 7.45 mm |
| Weight: | 143 Grams (With Battery) |
| Sim: | Standard SIM (Hybrid Dual SIM (Nano + Nano/microSD)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n/, Wi-Fi Direct, 2.4 GHz, Wi-Fi Hotspot |
| Usb: | Micro USB V2.0 with OTG, Charging and Mass Storage Function |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor Accelerometer Compass Ambient Light Fingerprint |