| Brand: | Huawei |
| Model: | Enjoy 70z |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.75 inches, 110.0 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, f/1.8, (wide), AF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 6000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 22.5W wired |
| Fast Charging: | 5W |
| Chipset: | Kirin 710A (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-G51 MP4 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | HarmonyOS 4.0 |
| Dimensions: | 168.3 x 77.7 x 9 mm (6.63 x 3.06 x 0.35 in) |
| Weight: | 199 g (7.02 oz) |
| Build: | Splash and dust resistant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, Blue, White |
| Usd: | ~151 USD |