| Brand: | Huawei |
| Model: | Enjoy 70X |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.78 inches, 111.5 cm2 |
| Resolution: | 1224 x 2700 pixels (~437 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 120Hz, HDR Vivid |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, dual pixel PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K, 1080p |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 4K, 1080p |
| Capacity: | 6100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 40W wired |
| Fast Charging: | 40W |
| Chipset: | Kirin 8000A - Enjoy 70XKirin 8000 - Enjoy 70X Premium |
| Cpu: | Hexa-core (3x2.19 GHz Cortex-A77 & 3x1.84 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G610 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | HarmonyOS 4.2 |
| Dimensions: | 164 x 74.9 x 8 mm (6.46 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight: | 189 g or 193 g (6.67 oz) |
| Build: | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.8m |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass |
| Colors: | Black, White, Blue, Green, Gold |