| Brand: | Huawei |
| Model: | Huawei Enjoy 70 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Display | |
| Size: | 6.7 inches |
| Technology: | 6.7 inches |
| Camera | |
| Main Specs: | Dual Camera |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP (wide) |
| Battery | |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Snapdragon 680 4G |
| Memory | |
| Ram: | 8 GB |
| Storage: | 128 GB, 256 GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | HarmonyOS 4.0 |
| Os Version: | 4.0 |
| Body | |
| Sim: | Nano SIM (Yes) |
| Connectivity | |
| Wifi: | Yes |
| Usb: | Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Side-mounted fingerprint |