| Brand: | Huawei |
| Model: | Enjoy 70 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.75 inches, 110.0 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, (wide), AF 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 6000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 22.5W wired |
| Fast Charging: | 5W |
| Chipset: | Kirin 710A (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-G51 MP4 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | Nano Memory (uses shared SIM slot) |
| Os: | HarmonyOS 4.0 |
| Dimensions: | 168.3 x 77.7 x 8.9 mm (6.63 x 3.06 x 0.35 in) |
| Weight: | 207 g (7.30 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, White, Green |
| Usd: | ~173 USD |