| Brand: | Huawei |
| Model: | Enjoy 7 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.5 in |
| Main Specs: | 12 MP, f/2.2, 1/2.9'', 1.25µm, PDAF |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0 |
| Capacity: | 4000mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8940 Snapdragon 435 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 505 |
| Ram: | 3 GB |
| Storage: | 32 GB |
| Expandable: | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Os: | Android 7.0 (Nougat); EMUI 5.1 |
| Os Version: | 7.0 |
| Dimensions: | 153.6 x 76.4 x 8.4 mm |
| Weight: | 165 g |
| Sim: | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | v4.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Colors: | Gray, Silver, Prestige Gold, Black, Aurora Blue |
| Usd: | ~194 USD |