| Brand: | Huawei |
| Model: | Enjoy 50 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.7 in |
| Protection: | Scratch resistant |
| Main Specs: | 50 MP, ƒ/ 1.8, (wide), -2 MP, ƒ/ 2.4, (depth), -2 MP, (macro) |
| Main Video: | 1080p video |
| Selfie Specs: | 8 MP, ƒ/ 2.0 |
| Capacity: | 5000mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 680 (SM6225) (6 nm) |
| Cpu: | Octa-Core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold + 4x1.9GHz Kryo 265 Silver) |
| Gpu: | Adreno 610 |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | HarmonyOS 2 |
| Dimensions: | 163.3 x 74.7 x 8.4 mm |
| Weight: | 195 g |
| Sim: | Dual SIM, dual stand-by (Nano SIM + Nano SIM) |
| Wifi: | 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11n 5GHz, 802.11ac,Dual band ,Wi-Fi Hotspot ,Wi-Fi Direct ,Wi-Fi Display ,Wi-Fi MiMO |
| Bluetooth: | Bluetooth 5.0, A2DP, EDR, LE, SBC, AAC |
| Nfc: | No |
| Usb: | Yes, USB Type C, USB On-The-Go (OTG) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | 2G / 3G / 4G / |
| Colors: | Black, White, Green, Cyan |