| Brand: | Huawei |
| Model: | Enjoy 50 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.75 in |
| Protection: | Scratch resistant |
| Main Specs: | 13 MP, ƒ/ 1.8, (wide), -2 MP, ƒ/ 2.4, (depth) |
| Main Video: | 4K Video, 1080p video, Slow Motion 120 fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, ƒ/ 2.0 |
| Capacity: | 6000mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | MediaTek Dimensity 800 MT6873 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-Core (4x Cortex A76 2.0 GHz + 4x Cortex A55 2.0 GHz) |
| Gpu: | ARM Mali-G57 MP4 |
| Expandable: | No |
| Os: | HarmonyOS 2 |
| Dimensions: | 168.3 x 77.7 x 8.9 mm |
| Weight: | 199 g |
| Sim: | Dual SIM, dual stand-by (Nano SIM + Nano SIM) |
| Wifi: | 802.11b, 802.11g, 802.11n,Dual band ,Wi-Fi Hotspot ,Wi-Fi Direct ,Wi-Fi Display |
| Bluetooth: | Bluetooth 5.1, A2DP, EDR, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | Yes, USB Type C, USB On-The-Go (OTG) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | 2G / 3G / 4G / 5G |
| Colors: | Black, White, Blue |