| Brand: | Huawei |
| Model: | Enjoy 20 SE |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.4, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 22.5W wired, 46% in 30 min |
| Fast Charging: | 5W |
| Chipset: | Kirin 710A (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-G51 MP4 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 10, EMUI 10.1, no Google Play Services |
| Dimensions: | 165.7 x 76.9 x 9.3 mm (6.52 x 3.03 x 0.37 in) |
| Weight: | 206 g (7.27 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Crush Green, Blush Gold, Midnight Black |
| Usd: | ~173 USD |