| Brand: | Huawei |
| Model: | Enjoy 20 Plus 5G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.63 inches, 106.1 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~397 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.4, 120˚ (ultrawide) 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | Motorized pop-up 16 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4200 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 40W wired |
| Fast Charging: | 40W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 720 (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | Nano Memory (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 10, EMUI 10.1, no Google Play Services |
| Dimensions: | 163.5 x 76.5 x 9 mm (6.44 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight: | 197 g (6.95 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Blue, Green, Pink |
| Usd: | ~302 USD |