| Brand: | Huawei |
| Model: | Enjoy 10e |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.3 inches, 95.8 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~278 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, f/1.8, 27mm (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT6765 Helio P35 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.35 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSD |
| Os: | Android 10, EMUI 10, no Google Play Services |
| Dimensions: | 159.1 x 74.1 x 9 mm (6.26 x 2.92 x 0.35 in) |
| Weight: | 185 g (6.53 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Pearl White, Emerald Green, Midnight Black |
| Usd: | ~130 USD |